You are currently viewing Kokkulepe

Kokkulepe

Kui palju on sul vaja tegutsemisvabadust, “oma ruumi” olemasolu? Kuidas suhtud sellesse, kui räägin teiste vastassugupooltega? Kui palju eeldad minult tähelepanu sinu suunas? Kuidas näed mehe ja naise suhet materiaalses plaanis? Mis juhtub siis, kui peaks esinema seks teise partneriga? Kas on siis momentaalne lahkuminek või kuidas suhtud sellesse?

Paarisuhe kui kokkulepe? Jah. Küsimus on ainult selles, kas kokkulepe on ühepoolne,  mis sisaldab salajasi ootusi, või on see kahepoolne ja mõlema teadlik valik.

Ühepoolsuse all pean silmas seda, et ühel on omad ootused suhtest, millest ta kaaslasele ei räägi ja teisel on ka ootused, millest ta ei räägi ning samal ajal need ootused on erinevad. Näide. Naine ootab, et mees teda märkab igal sammul, kui elatakse juba ühe katuse all. Mees aga ootab, et saab endale palju tegutsemisruumi, vabadust. Erinevus missugune, sellest ka “ühepoolne kokkulepe”. Inimene nimelt teeb oma peas kokkuleppe iseenda ootustega, mitte teise osapoolega.

Kuidas sõlmida teadlik kokkulepe oma kaaslasega enne suhte algust?

Kõneleb siinkohal reaalne kogemus. Mees rääkis telefonitsi naisega, enne kui teda üldse nägi, kõik asjad läbi. Nimelt aruteluks oli esiteks see, mida keegi suhtest ootab. Seejärel tehti kindlaks üksteise väärtused. Käsitleti ka selliseid stereotüüpseid kohti, mis muidu tavapäraselt suhted kas siis karile jooksutavad või sellesse mõrad löövad.

Mõningad näited: Kui palju on sul vaja tegutsemisvabadust, “oma ruumi” olemasolu? Kuidas suhtud sellesse, kui räägin teiste vastassugupooltega? Kui palju eeldad minult tähelepanu sinu suunas? Kuidas näed mehe ja naise suhet materiaalses plaanis?

Mis juhtub siis, kui peaks esinema seks teise partneriga? Kas on siis momentaalne lahkuminek või kuidas suhtud sellesse? – sellised lihtsad kuid vajalikud küsimused võivad määrata suhte alguses väga palju.

Võib-olla tuleb ilmsiks, et ei sobita liiga erinevate väärtuste tõttu kokku kohe teps mitte ja siis jääb ära igasugune edasine kisa ja kära. Suhtesse astumisel ei tasukski tormata, vaid aegsasti katsetada, proovida kõneleda nii ühe kui teisega, kes mingil kujul sümpatiseerivad ning jõuda selgusele väärtuste küsimustes. Paraku üksinduse kartuses või muul põhjusel langetavad inimesed tihti selle kaaslase kasuks, kellega alguses natukenegi romantiline kontakt tekib, kaalumata võimalust, et kuskil võib veelgi tugevam klapp olla kellegagi.

Eluline näide helisalvestusena sellest, kuidas luua teadlik suhe, on leitav SIIT

 

AVALDA TOETUST