You are currently viewing Suhtumine

Suhtumine

Ja nii on iga asja puhul: olenemata sellest, kuidas juba juhtunud olukorrale reageerida, ei muutu sellest olukord ei ühes ega teises suunas, kuid inimese enesetundes võib nii mõndagi muutuda.

Esimene näide

Kuskil kaugel maal, Eestimaalt eemal, on arvatav sõda. Inimene käib siin Eestikeses rahutult ringi, tunneb ärevust, ja neab kõiksugused sõja-algatajad põrgupõhja välja. Arvatav sõda kestab ikka edasi.

Ühel aasal puhkab üks eestlane heinapakile najatudes päikese eest vilus, sombrero müts peas. Ka tema on teadlik arvatavast sõjast kaugel maal. Talle ei lähe see emotsionaalselt väga korda, naudib puhkamist. Arvatav sõda kestab ikka edasi

Keset tänavat vehib ärev, end sisemuses ebamugavalt tundev mees plakatiga ja kutsub inimesi sõjatandrisse appi minema, tulistama teisi ja puha… Nii mõnigi läheb teeb seda kuuldes kuskile avalduse oma adrenaliinituhinas. Arvatav sõda kestab ikka edasi.

Kuskil baaris andis üks mees mõista, et tal puudub igasugune seisukoht tolle arvatava sõja suhtes. Arvatav sõda kestab ikka edasi.

Teine näide

Laps ajab laualt klaasitäie piima maha. Vanemad ärrituvad ja süüdistavad last. Piim on ikka maas.

Laps ajab laualt klaasitäie piima maha. Isa ärritub aga ema hoiab isa tagasi. Piim on ikka maas.

Laps ajab laualt klaasitäie piima maha. Mõlemad vanemad naeravad lõbusalt ja annavad lapsele kerguses mõista, et ikka juhtub. Piim on ikka maas.

Laps ajab laualt klaasitäie piima maha. Vanemad ei teinud väljagi. Laps koristas piima rahulikult ära ja sõi edasi. Piim kadus maast. Aga piim jäi ikka piimaks.

Ja nii on iga asja puhul: olenemata sellest, kuidas juba juhtunud olukorrale reageerida, ei muutu sellest olukord ei ühes ega teises suunas, kuid inimese enesetundes võib nii mõndagi muutuda.
Seega: kui mu reageering olukorda otseselt paremaks ei muuda, siis milleks reageerida nõnda, et end kehvasti tunnen? Samavõrd hästi võin naeratada! Või jätta üldse reageerimata ning liikuda oma isikliku eluteega ikka edasi, üha edasi ja edasi, astumata kordagi tagasi…

 

AVALDA TOETUST